Ve čtvrtek (14. 7.) jsme prováděli další práce, které znáte, pokud jste četli náš dřívější článek (https://1url.cz/@predchozi_text). V lomu jsme strávili skoro celý den a pěkně jsme se u toho zapotili.
A co všechno jsme tedy provedli? Nejjednodušší asi bylo vytrhávání semenáčků topolu a trnovníku, kde všechno proběhlo podle plánu a nebylo to vlastně ani zas tak namáhavé.
Se třtinou už bylo víc práce. Měřili jsme výšku všech stébel v pokusu, a těch nebylo vůbec málo. Najít si v tom efektivní systém nám tedy celkem trvalo, ale nakonec jsme to zvládli úspěšně, až na bolest zad. Krom toho jsme založili nové pokusné plochy, na kterých jsme třtinu vytrhávali. Našim ideálem bylo vytrhnout celou rostlinu i s podzemní části, ale moc nám to nešlo. Půda je totiž extrémně vyschlá, až se práší pod nohama, a tvrdá, takže dostat z ní třtinou celou bylo spíš o štěstí, kterého moc nebylo, a většinou se nám podařilo utrhat jenom prýty.
Sucho jde na lomu dost poznat, loni v něm byla jedna větší tůň a pár menších louží, ve kterých šla krásně pozorovat ontogeneze žab, ale letos nikde nic, jenom rozpraskaná výpěrka a nesnesitelné červencové teplo.